Startad 2018

Jerrys

 

Fiskesida

 

 

 
 

Alla sveriges Sjöar med kordinater

 

 

 

Sveriges största sjöar Yta (km²)
Vänern 5 648
Vättern 1 893
Mälaren 1 122
Hjälmaren 483
Storsjön 464
Torneträsk 332
Siljan 290
Hornavan 283
Uddjaure 269
Akkajanure 261
Bolmen 198
Ströms Vattudal 183
Storavan 173
Storuman 169
Kallsjön 158
Stora Lulevattnet 155
Åsnen 150

 

Sveriges djupaste sjöar
Största djup (meter)
Hornavan

221

Torneträsk
168
Stor-Blåsjön
144
Stor-Rensjön
140
Virihaure
138
Vastenjaure
134
Kallsjön
134
Siljan
134
Vojmsjön
130
Kultsjön
130
Storuman
122
Sädvajaure
120
Mellan-Fryken
120
Vättern
120
Malgomaj
111

 

Sveriges vattenrikaste sjöar
Volym (miljoner m3)
Vänern
153 000
Vättern
77 640
Torneträsk
17 100
Mälaren
14 356
Hornavan
11 234
Siljan
8 089
Storsjön
8 018
Kallsjön
6 140
Virihaure
4 428
Storuman
4 185
Stora Le
3 409
Torrön
3 380
Skagern
3 322
Malgomaj
3 117
Vojmsjön
3 114

 

Officiella sportfiskerekord i sötvatten

<
Fiskart Vikt Rekordinnehavare Fångstplats Bete Datum
Abborre
Perca fluviatilis
3,150 Gary Wickins, Lysekil Hällers Myr, Lysekil, Bohuslän Pirk med 2 maggots 850309
Asp
Aspius aspius
8,015 Marcus Johansson, Örebro Väringen, Örebro län Trolling/ Kinetic vobbler 080731
Björkna
Blicca bjoerkna
1,294 Andreas Holmberg, Gävle Dalälven, Älkarleby Maggots 071006
Braxen
Abramis brama
7,780

Carl Dahlberg, Skillingaryd Bysjön, Lund Skåne Bottenmete/ maggots 090616
Bäckröding
Salvelinus fontinalis
2,615 Erik Lundberg, Arvidsjaur Prästtjärn, Arvidsjaurs kom. Norrbotten Fluga, Royal Coachman 970604
Faren
Abramis ballerus
0,866 Mikael Sandström, Sollentuna Sagån, Västmanlands län Maggot 960510
Färna
Leuciscus cephalus
3,578 Ronnie Johansson, Vimmerby Emån, Kalmar län Bottenmete/räka 050430
Gräskarp
Ctenopharyngodon idella
18,590     Rickard Linderot, Svedala Damm, Landskrona Skåne  Mete/brödkula 070728
Gädda
Esox lucius
19,340 Torben Larsson, Kumla Vättern, norra delen Nilsmastervobbler  990407
Gös
Sander lucioperca
12,007 Hans Johansson, Norrköping Bråviken vid lilla Djurön, Östergötland Atomdraget 880530
Harr
Thymallus thymallus
2,850 Per Renberg, Arvidsjaur Harrejaure, Lappland Droppen, Spinnare 860714
Havsöring
Salmo trutta
15,260 Lennart Westerlund, Stenungssund Emån Fluga 930916
Havsöring väst
Salmo trutta
10,200 Johan Larsson, Laholm Lagan Tubfluga 980920
Id
Leuciscus idus
3,570 Karl-Heinz Kleine, Mörrum Marsundet, Pukaviksbukten, Blekinge Tobydraget 28g 890731
Insjööring
Salmo trutta
17,000  Kurt Stenlund, Malmberget Storsjön, Gällivare kom. Lappland Abu Killer 911016
Insjölax
Salmo salar
20,400 Dennis Gustavsson, Eksjö Vätterns östra del Tubfluga 971221
Kanadaröding
Salvelinus namaycush
11,449 Marcus Persson Nälden Landösjön Jämtland
Trolling/Rapala-vobbler 090620
Karp
Cyprinus carpio
21,820
Kevin Möller, Bunkeflostrand Tegelbruksdammen, Lomma Skåne Bottenmete/boilie 080628
Lake
Lota lota
8,500 Margit Ågren, Undrom Ångermanälven i Sollefteå Rapalavobbler 961022
Lax
Salmo salar
28,720 Veikko Halunen, Olofström NV Hanö, Pukaviksbukten, Östersjön Diamond King stl 5 920508
Mal *
Silurus glanis
60,100 Evert Rundblad, Borgholm Emån vid Emsfors, Småland Tobydraget 810501
Mört
Rutilus rutilus
1,726 Bo Bergdahl, Jokkmokk Högträsk, Lappland Mask 980606
Puckellax
Oncorhynchus gorbuscha
3,352 Kent Rosenkvist, påskalavik Påskallaviks skärgård, småland Tobydraget 860515
Regnbåge
Oncorhynchus mykiss
14,160 Johan Handler, Åsarna Börtnan, Jämtland "Spinnmete" / pellets 000509
Ruda
Carassius carassius
3,000 Kristofer Smeby, Visby Paviken, Gotland Flötmete/majs 040725
Röding **
Salvelinus spp.(art)
10,830 Åke Öhman, Orrviken Landösjön, Jämtland Båtpimpel/ rödingblänke + maggots 070802
Sarv
Scardinius erythrophthalmus
1,718 Leif Krause Ålem Svartån vid Älvestad Östergötland Bottenmete/bröd 000511
Sik **
Coregonus spp.(art)
5,394 Allan Englund, Örkelljunga Skräbeån, Kristianstads län Mask/maggot 941215
Stäm
Leuciscus leuciscus
0,401 Leif Andersson, Bollebygd Varnan vid Kristinehamn, Värmland Maggot 860920
Sutare
Tinca tinca
5,460
Rickard Linderot, Svedala Antorpa sjö, Halland Bottenmete/"Pop up" boilie 060609
Vimma
Vimba vimba
1,392 Ronnie Johansson, Blackstad Testeboån, Gävleborgs län Bottenmete/ Räka 000507
Ål
Anguilla anguilla
3,725 Åke Madsen, Skutskär Västby tjärn, Holmsveden Rå räka 820528


* Registreras inte längre p.g.a. att arten är totalfredad
** Flera arter finns i Sverige, men dessa är svåra att särskilja och de räknas som samma art i Storfiskregistreringen.

Officiella sportfiskerekord i saltvatten

Fiskart Vikt Rekordhållare Fångstplats Bete Datum
Berggylta
Labrus bergylta
2,300 Bo-Lennart Hall, Sandared V Skärhamn, Skagerrak Lyskrok 751011
Bergtunga
Microstomus kitt
1,241 Lars Molander, Uddevalla Gullmarsfjorden "Maggies udde", Bohuslän Mussla 921004
Bleka/Lyrtorsk
Pollachius Pollachius
8,690 Conny Pettersson, Falkenberg Röde Bank (vrak) Kattegatt Västkustpirk 790401
Blågylta
Labrus mixtus
0,840 Stefan Blom, Nyköping Marstrandsbergen, Skagerrak Pirk/ upphängare 910921
Blåkäxa
Etmopterus spinax
0,740

Micael Karlsson, Kungsbacka "10-gradarn"
Skagerrak Bohuslän
Bottenmete, 285 m/Blekafilé 080502
Blålånga
Molva dypterygia
7,835 Mikael Edvardsson, Hönö "10-gradarn", Skagerrak Havsfiske/Bottenmete 300 m/sill 051004
Fenknot
Chelidonichthys lucernus
0,910 Lars Hallberg, Torslanda V. Kummelbank, Kattegatt Pirk 870923
Fjärsing
Trachinus draco
0.648 Magnus Lövgren, Solna Lilla Middelgrund, Kattegatt Häckla "Flash Rig"
010725
Glyskolja
Trisopterus minutus
0,328 Claes-Göran Johansson, Ytterby Väst Måseskär Bohuslän Havsfiske/mete/räka 070512
Gråhaj
Galeorhinus galeus
20,500 Karl-Gustav Möller, Helsingborg Groves Flak, Kattegatt Makrillfilé 711209
Gråsej
Pollachius virens
15,986  Göran Sjöstrand, Vänersborg Bratten Skagerrak Pirk 200 g 010616
Havsabborre
Dicentrarchus labrax
6,100 Damir Vojic, Kungsbacka Videbergs hamn, Kattegatt Abu Killer vobbler 911222
Havsbraxen
Brama brama
2,500 Göran Malmquist, Torslanda SV Dynans ljudboj, Skagerrakk Bläckfisk 741130
Havskatt
Anarhichas lupus
11,475 Peter Gimdal, Stenkullen
SV Måseskär, Bohuslän
Havsfiske/pirk+mussla 090623
Havsmus
Chimaera monstrosa
1,132 Oscar Bergstrand, Vallda "10-gradarn", Skagerrak Bottenmete 407 m, makrill 090805
Havsål
Conger conger
11,990
Torbjörn Sandin, Särö Vrak väst Måseskär, Bohuslän Makrillfilé 050815
Hornsimpa
Myoxocephalus quadricornis
0,310 Ulf Ahlinder ,Uppsala Norrtäljeviken, Norrtälje skärgård Bottenmete/strömmingsbit 060620
Håbrand/ Sillhaj *
Lamna nasus
72,550 Olof Johansson, Lerum V Pater Noster, Skagerrak Sill 770815
Håkäring
Somniosus microcephalus
66,050


Patrik Sandström Onsala Kattegatt Västra Götaland bottenmete, 80 m/makrill 080502
Hälleflundra
Hippglossus hippoglossus
64,850 Stig-Göran Holmberg, Trollhättan Bratten, Skagerrak Sejfilé 020509
Klorocka
Amblyraja radiata
2,460 Bo Hall, Borås Skagerrak, V. Väderöarna Makrillfilé 980829
Klumpfisk
Mola mola
7,050 Lennart Olofsson, Bollebygd Väst Fjällbacka, Västra Götaland Häckla 000902
Knaggrocka *
Raja clavata
7,500 Jonny Hedqvist, Surahammar V. Smögen 43-meteraren, Skagerrak Makrillbit 791029
Knot
Chelidonichthys gurnardus
0,956 Jens Christensen, Varberg Lilla Middlegrund, Kattegatt Pirk med Mussla 840706
Kolja
Melanogrammus aeglefinus
4,500 Rolf Larsson, Göteborg O. Väderöarna, Skagerrak Sillbit 701024
Kolmule
Micromesistius poutassou
0,434 kg

Dan Lundqvist, Partille Bratten, Skagerrak Mete 328 m/sejstrimla 080607
Kummel
Merluccius merluccius
11.820 Kurt Wester, Kållered Kummelbank, Kattegatt Prismapirk 700624
Lerskädda
Hippoglossoides
platessoides

0,330

Nicklas Kolbeck, Göteborg
Öresund Wigglerpirk + sillstrimla 090920
Lubb
Brosme brosme
14,750 Lars Mattsson, Vinslöv Skagerrak, V. Väderöarna, Bratten Makrillfilé 990731
Långa
Molva molva
29,130 Thomas Crogård, Säve Vrak V. Måseskär Bohuslän Hel sill 991230
Makrill
Scomber scombrus
3,074 Jonas Lind, Kungshamn Skagerrak vid Svaberget, Bohuslän Häckla 951029
Marulk
Lophius piscatorius
20,760 Bengt Sjöström, Skövde Skagerrak vid Väderöarna, Bohuslän Pirk 950501
Mindre Kungsfisk
Sebastes viviparus
0,805 Mattias Liewendahl, Uddevalla V. Bonden, Skagerrak Makrillbit 960726
Näbbgädda/ Horngädda
Belone belone
1,500 Johan Dahlqvist, Trollhättan Ellösfjorden vid Rågårdsvik, Skagerrak Tobydrag 12 g 810523
Paddtorsk
Raniceps raninus
0,542 Andreas Widegren, Huskvarna Gullmarsfjorden Bohuslän Bottenmete/räka 060807
Pigghaj
Squalus acanthias
10,400 Orla Mortensen, Danmark Fladen, Kattegatt Sillbit 700817
Piggvar
Psetta maxima
9,500 Georg Hansson, Göteborg NV. Måseskär ca. 1 Nm Skagerrak Västkustpirk 811108
Rödknot
Aspitrigla cuculus
0,320 Rune Andersson, Kinna Lilla Middlegrund, Kattegatt Makrillstrimla 781014
Rödspätta
Pleuronectes platessa
4,906 Anders Johansson, Klippan Öresund, Malmöhus län Pirk 950627
Rötsimpa
Myoxocephalus scorpius
0,810 Sören Ahlfors, Partille Vinga norra sidan, Västra Götaland Bottenmete/räka 000618
Sandskädda
Limanda limanda
0,970 Rolf Ågren, Göteborg Fladen, Kattegatt Mussla 810314
Sill/Strömming
Clupea harengus
0,660 Erling Hilmersson, Oskarshamn Estersjön, Gåsfjärden Häckla 960320
Sjurygg
Cyclopterus lumpus
5,500 Mats Håkansson, Strömstad Åbyfjord, Röde Sandvik, Skagerrak Pirk med sill 770130
Skoläst
Coryphaenoides rupestris
0,972 Magnus Karlsson, Kungsbacka Brattenbergen, Skagerrak Makrillstrimla 990805
Skrubbskädda
Platichthys flesus
2,230 Per Isacsson, Örkelljunga Öresund, N. Helsingborg Pirk 870510
Skäggtorsk
Trisopterus luscus
1,180 Gunnar Löfgren, Tyresö Grisbådarna, Skagerrak Pirk 710925
Slätrocka *
Dipturus batis
55,600 Rene Moser, Schweiz Grisbådarna, Skagerrak Makrillfilé 700821
Slätvar
Scophthalmus rhombus
3,780 Mats Körner, Svedala Öresund, Slättehålan vid Ven Hemgjort rödvitt 870503
Småfläckig rödhaj*
Scyliorhinus canicula
1,300 Roland Olsson, Björketorp Skagerrak, Gullmaren Sillbit 960314
Staksill *
Alosa fallax
0,840 Kenneth Magnusson, Lidköping N Tjörnbron, Askeröfjorden Sillstrimla 040728
Större Kungsfisk
Sebastes norvegicus
1,015 Kjell Persson, Sösdala Öresund, syd Ven,
Skåne
Rörpilk 200 g 090627
Taggmakrill
Trachurus trachurus
1,630 Sören Stenberg, Göteborg Kummelbank, Kattegatt Uphängarfluga 780929
Tjockläppad multe
Chelon labrosus
5.210 Markus Witte, Torslanda Björlanda Kile, Göteborg Spinnfiske/Toby 12 g 090808
Torsk
Gadus morhua
32,420 Peter Arvidsson, Oxie S. Österssjön (vrak) Svabbekås Pilk 940319
Tunga
Solea solea
0,750 Kristoffer Olsson, Vänersborg Skagerrak i Byfjorden, Bohuslän Strandsnäcka 950519
Vitling
Merlangius merlangus
2,173 Anders Hansson, Helsingborg Öresund Pirk 790728
Vitrocka
Dipturus lintea
10,205
Håkan Wing, Kungsbacka
"10-gradarn",
Skagerrak "
Bottenmete 407 m makrill-flapper" 090805
Vrakfisk
Polyprion americanus
3,100 Leif Gabrielsson, Smögen Skagerrak vid Svaberget, Bohuslän Mussla 950919

YourCompany.Com © 2018 • Privacy Policy • Terms Of Use